
Diecéze – 36 188. Tolik lidí v neděli 13. října 2024 vyplnilo v naší diecézi sčítací kartu při tzv. Anketě mezi návštěvníky bohoslužeb. Koná se každých pět let a oproti roku 2019 diecéze zaznamenává pokles o pětinu. Průměrný věk zůstává stabilní.
Anketa mezi účastníky bohoslužeb je jednou z cest, kterými biskupství analyzují pastorační situaci v diecézích. Data získaná ze sčítacích lístků potvrzují to, co návštěvníci bohoslužeb podvědomě tuší. Návštěvníků bohoslužeb ubývá – i vzhledem k demografické situaci.
Počty návštěvníků bohoslužeb podle děkanátů.
Vizualizace: Tiskárna Kleinwächter, Okno 2/2025
Zatímco roku 1999 při sčítání sedělo v kostelních lavicích naší diecéze 73 538 lidí, o dvacet pět let později jich je ani ne polovina. Za posledních pět let ubylo 10 tisíc lidí. Zatímco průměrný věk návštěvníků bohoslužeb od roku 1999 stoupal ze 45,2 let na 48,4 v roce 2014, v posledních deseti letech tato hodnota přestala stoupat a tempo stárnutí v kostelních lavicích tedy zpomalilo.
Ve srovnání s rokem 2019 se podle analýzy České biskupské konference projevilo několik dalších trendů. Nepřekvapí, že vliv na úbytek má umírání a nemoci u silné věkové skupiny těch, kterým bylo před pěti lety 70 a více. Z kostelních lavic se ale v posledních pěti letech vytratila i nezanedbatelná skupina čtyřicátníků a dvě pětiny puberťáků a mladých dospělých. Vůbec poprvé v historii diecéze se početní propad dotkl také skupiny nejmenších dětí (mladších pěti let). V říjnu jich v kostelích bylo jen zhruba 1650, přičemž v letech 1999 až 2019 se jejich počet držel stabilně kolem dvou tisíc.
Počty osob v jednotlivých letech, kdy se prováděla anketa mezi účastníky bohoslužeb, a jejich průměrný věk.
Početně největší farnosti nalezneme v povodí řeky Olše: Jablunkov, Český Těšín, Třinec a Mosty u Jablunkova. V těsném závěsu pak následují Ostrava-Zábřeh, Kravaře, Kobeřice, Karviná, Místek, Frýdek a farnost u Panny Marie v Opavě. Podstatou sčítání ale není vzájemné porovnání, protože návštěvníci bohoslužeb ubývají v naprosté většině farností. Někde také svou roli mohla hrát mimořádná účast nebo neúčast určité skupiny farníků (například kvůli víkendovce mládeže farnosti).
Text vyšel v diecézním časopisu Okno 2/2025.
Data za jednotlivé farnosti v diecézi od roku 1999 po rok 2024 naleznete zde.
Biskup Martin: Nemůžeme jen plakat nad tím, že nás je málo
Na interpretaci výsledků sčítání jsme se zeptali biskupa Martina Davida.
Co podle vás výsledky kostelní ankety vypovídají o pastorační situaci v diecézi?
Anketa především potvrdila, že se na celkové pastorační situaci výrazným způsobem projevily dva roky covidových omezení, po kterých se někteří do kostelů nevrátili. Pokles celkového počtu účastníků je oproti předchozím obdobím dvojnásobný. Odpovídá ale celorepublikovému průměru. Pochopitelně je celkový obraz situace mnohem pestřejší a nelze ho objektivně zachytit během jedné neděle, ale i tak je informační hodnota ankety cenná.
Překvapil vás nějaký údaj?
Zaujal mě pokles věkového průměru zejména v děkanátech tzv. pohraničních, tedy Jeseník, Krnov a Bruntál. Konkrétně v posledním jmenovaném se průměrný věk snížil dokonce o jedenáct let. I v celku diecéze jsme o rok omládli. Překvapilo mě také, že narostla průměrná částka příspěvku do nedělní sbírky přepočtená na osobu. V některých místech se oproti předchozí anketě dokonce zdvojnásobila. Této ochoty podporovat život církve si velmi vážím a děkuji za ni.
Co si z výsledků ankety berete pro další směřování diecéze?
Skutečnost, že těch, kteří přicházejí do kostela, ubývá, nás musí vést k přemýšlení nad tím, jakým způsobem přinášet evangelium těm, kteří v kostele nejsou. Nemůžeme jen plakat nad tím, že je nás málo, a čekat na zázrak, který naplní kostely. Je potřeba tvořit společenství, které přitahuje a do kterého můžeme zvát. Znamením naděje pro mě v posledních dnech je velký zájem o evangelizační kurz, na který se přihlásilo 160 účastníků. Těší mě, že se probouzí a roste vědomí zodpovědnosti za to, jak srozumitelným způsobem svědčit o Kristu.
Při studiu výsledků ankety jsem si vybavil výrok kardinála Roberta Prevosta:
Spíše než abychom se příliš zabývali statistikami o počtu těch, kdo se hlásí ke katolické církvi, o počtu lidí, kteří jsou aktivně přítomni v neděli, atd., měli bychom se pravděpodobně více zabývat znovuobjevením klíče k veškeré evangelizaci: praktikovat způsob lásky tak, jak to dělal Ježíš Kristus, který nás miloval až do krajnosti (srov. Jan 13,1).
Budoucnost víry není otázkou počtu, ale lásky. Křesťanů nebude v budoucnu ani v žádné jiné době více proto, že se nám podařilo najít nejúčinnější reklamní nebo marketingový prostředek, ale proto, že jsme se skutečně naučili milovat a nebáli jsme se to uvádět do praxe.
Kardinál Robert Prevost, prefekt vatikánského Dikasteria pro biskupy, z projevu na Plenárním zasedání Rady evropských biskupských konferencí
Foto v úvodu stránky: Ivana Bužková / Člověk a Víra