FARNOST OPAVA-KYLEŠOVICE
kostel svatého Jana Nepomuckého
Historie farnosti
Stručná historie farnosti Kylešovice (od 11. do 19. století):

Jednou z předměstských částí města Opavy jsou Kylešovice. V kronice se Kylešovice uvádějí již v 11. století, nejdříve jako osada až později jako obec. Obec Kylešovice pak patřily k farnímu kostelu sv. Kateřiny ve staré Opavě. Později v 18. století, přesněji v roce 1764 byla v Kylešovicích postavena prostorná kaple s věží. Bohoslužby se zde, ale konaly jenom občas. Další důležitou událostí pro Kylešovské občany bylo také zřízení samostatné Kylešovské matriky při kostele nanebevzetí Panny Marie v Opavě a to v roce 1789.

Kylešovice se postupně rozrůstaly a obyvatel obce přibývalo a kaple již svou kapacitou nevyhovovala potřebám Kylešovic. Nakonec tedy byla tato kaple zbořena a na jejím místě uprostřed návsi byl v letech 1817 až 1819 postaven na náklady obce kostel. Ale až v roce 1872 byl jmenován na Kylešovskou faru první farář. Byl jím Jindřich Stunzerhofer z Olbramic u Klímkovic.

Novodobá historie farnosti (od 20. století po současnost):

Druhá světová válka těžce poznamenala původní Kylešovský kostel. Při osvobozovacích bojích v závěru války měli Němci ve věži kostela pozorovatelnu. Asi proto byla věž v roce 1945 zasažena dvěma dělostřeleckými granáty a věž při pádu prorazila klembu kostela. Jak píše tehdejší kronika: Kylešovice přišly o svůj starý, milý farní kostelík.

Po osvobození se rozhodovalo, zda kostel opravit nebo postavit nový a nakonec se v roce 1946 rozhodlo o jeho zbourání. Měl se sice postavit kostel nový, ale vleklá jednání o vhodném výběru stavebního místa se protáhla až za únor 1948, kdy nástup komunistické vlády ukončil možnost znovu kostel postavit. Část výbavy ze starého kostela byla převezena do bývalé Orlovny kde se také až do 70. let konaly bohoslužby. Pak byly mše slouženy v budově bývalé fary a později také v domě č. 135 na Bílovecké ulici.

Postavit a mít v Kylešovicích nový kostel bylo přání nejednoho farníka Kylešovic, ale až panu Josefu Knopovi se v roce 1993 podařilo přesvědčit a pozvat do Opavy P. ThDr. Jaroslava Studeného, kněze a neúnavného organizátora a pomocníka při stavbách nových kostelů. A tak se v roce 1994 začalo se stavbou nového kostela v Kylešovicích.

Vsazení základního kamene kostela do zdi věže.       Neobvyklý letecký snímek kostela.

Při stavbě obětavě pomáhali nejenom obyvatelé Kylešovic, ale také pomocníci z Opavy, Otic, Hradce nad Moravicí, Hněvošic a mnoho dalších míst. Stavba pokračovala velice rychle a na jaře r. 1995 byl kostel sv. Jana Nepomuckého vysvěcen.

Při psaní tohoto článku byly použity informace z těchto knih:
[1] Opavské chrámy, autor Bohumil Kaděra
[2] Stavíme nové kostely s firmou Sopos, autor Dr. Jaroslav Studený